30 grudnia 2024

Jak wykonać drobne domowe naprawy?

Wiele rzeczy naprawimy sami… dla satysfakcji i oszczędności. To wcale nietrudne, a w doborze materiałów pomoże obsługa w markecie.

MASKUJEMY USZKODZENIA NA ŚCIANACH


Małe uszkodzenia na ścianach tynkowanych szpachlujemy masą szpachlową. Gdy wyschnie, szlifujemy np. gąbką ścierającą i malujemy. Pęknięcia i dziury, np. po gwoździach na ścianie z gipsokartonu, najpierw oczyszczamy np. pędzlem i postępujemy jak wyżej.

Duże ubytki na ścianach tynkowanych oczyszczamy i kładziemy 2-3 warstwy masy szpachlowej. Wygładzamy, malujemy. Duże ubytki na płycie uzupełniamy dociętą tatką z płyty. Brzegi wzmacniamy ażurową taśmą flizelinową, siateczką do płyt, szpachlujemy i szlifujemy. Nakładamy produkt gruntujący, co wyrówna chłonność ściany i zapobiegnie plamom po malowaniu. Po wyschnięciu malujemy. Dobrze jest pomalować całą ścianę, by kolor byt jednolity.

ODNAWIAMY WANNĘ


Odpryski emalii na wannie lub metalowym brodziku usuwamy za pomocą zestawu naprawczego. Zawiera on m.in. masę szpachlującą, utwardzacz i emalię w sprayu. Rysy na akrylowej wannie lub brodziku należy natomiast wygładzić wodnym papierem ściernym, pokryć pastą polerską i wypolerować ściereczką. Gdy są duże ubytki, po ich uzupełnieniu masą szpachlową i przeszlifowaniu należy pomalować całą wannę.

Rysy na wannie można zamalować. Te małe emalią zaprawkową do powierzchni emaliowanych, większe odpowiednią farbą lub lakierem.

USUWAMY RYSY NA PODŁODZE


Na podłodze drewnianej olejowanej mate rysy wystarczy przetrzeć olejem do drewna. Większe szlifujemy papierem ściernym (P 100-120). pędzlem nakładamy olej naprawczy i polerujemy.

Na parkiecie lakierowanym rysy ma-skujemy specjalnym markerem lub pisakiem retuszującym do drewna. Są skuteczne i dostępne w wieki odcieniach.

Niewielkie rysy na panelach zamaskujemy twardym woskiem do napraw parkietów. Przy większych uszkodzeniach łatwiej i taniej jest wymienić uszkodzony fragment na nowy.

NAPRAWIAMY WYKŁADZINĘ


Rysy na wykładzinie elastycznej – gumolicie, gumoleum pomoże ukryć dobrany pod kolor wosk do naprawy parkietu. Stopniowo wprowadzamy go w rysę za pomocą noża lub szpachelki. Brzegi dużego ubytku musimy najpierw wyrównać ostrymi nożyczkami, by nie byty postrzępione. Dziurę uzupełniamy dociętą na wymiar tatką i podklejamy taśmą dwustronną, do wykładzin.

Dziurę na wykładzinie dywanowej maskujemy jak wyżej, starając się jak najprecyzyjniej wyciąć tatkę z tej samej wykładziny. Do mocowania stosujemy taśmę dwustronną lub klej, aby naprawiona część była trwała i estetyczna.

ODŚWIEŻAMY FUGI


Zabrudzone fugi oczyszczamy szczotką i płynem do fug z detergentem. Gdy występuje pleśń, stosujemy środek odgrzybiający do spoin silikonowych i mineralnych. Używamy go ściśle według instrukcji.

Wykruszenia i ubytki oczyszczamy i uzupełniamy najlepiej tą samą fugą. Potem impregnujemy, co je utrwali i zapobiegnie wnikaniu brudu. Tu przyda się masa szpachlowa do kuchni i łazienek, która jest bardziej odporna na wilgoć i łatwa do nałożenia.

Pisaki do fug i farby do spoin odświeżą fugi trudne do oczyszczenia. Ale uwaga – nie nadają się do fug silikonowych.