21 grudnia 2024

Jak wybrać pokój do wynajęcia

Zdecydowana większość młodych osób decyduje się na wynajęcie pokoju, zamiast całego mieszkania. Wpływa na to wzrost cen nieruchomości w ostatnich latach, również tych przeznaczonych na najem. Dodatkowo, ograniczone możliwości zarabiania podczas kontynuowania edukacji utrudniają zdobycie co miesiąc sumy niezbędnej do opłacenia samodzielnie większego lokum. Pokoje są zdecydowanie tańsze, ale mieszkając w nich należy liczyć się z wieloma możliwymi niedogodnościami. W naszym artykule radzimy na jakie rzeczy zwrócić uwagę aby wybrać najlepszy możliwy pokój do wynajęcia, tak, żeby mieszkanie w nim było przyjemnością!

Miejsce


Przed rozpoczęciem poszukiwań zorientuj się, jakie miasta lub dzielnice będą dla ciebie dogodne. Zwróć uwagę na możliwości dojazdu do szkoły i pracy oraz dostępność podstawowych lokali usługowych, w tym sklepów spożywczych. Jeśli twoim priorytetem jest posiadanie blisko domu basenu lub siłowni, nie zapomnij uwzględnić tego faktu. Dzięki temu, szukając ogłoszeń w Internecie, będziesz mógł skuteczniej określić czy dana oferta cię interesuje już na podstawie lokalizacji nieruchomości.

Rachunki


Czytając ogłoszenia zwróć uwagę na podane ceny. Tak jak w przypadku mieszkań, poza samą ceną pokoju mogą zostać podane dodatkowe kwoty, na przykład opłata za szybki Internet, media, wywóz śmieci. W przypadku pokoi najczęściej czynsz administracyjny jest podzielony na liczbę mieszkańców i wliczony w koszt samego pokoju. Niekiedy właściciele mieszkań piszą wprost, że cena najmu zawiera w sobie wszystkie opłaty. Takie oferty są najkorzystniejsze, ponieważ wydatki co miesiąc będą takie same, nawet jeśli ceny prądu, wody i gazu pójdą w górę, chyba że w umowie uwzględni się możliwość podniesienia opłat przez wynajmującego. Dodatkowo, skłonność współlokatora do brania długich, gorących kąpieli nie wpłynie na wysokość twoich opłat.

Liczba współlokatorów


W ogłoszeniu nie zawsze jest podana liczba potencjalnych współlokatorów. Niezależnie od tego czy wolisz dużą grupę energicznych znajomych czy jednego, cichego współlokatora, przed umówieniem się na oglądanie pokoju wypytaj właściciela o innych najemców, a najlepiej poproś, aby umówić się na oglądanie lokalu gdy wszyscy jego mieszkańcy będą obecni. Czasem pierwsze wrażenie może być bardzo prawdziwe. Zwróć uwagę na porządek w mieszkaniu, pozytywne relacje między jego mieszkańcami oraz ich stosunek do wynajmującego. Te trzy czynniki powiedzą ci najwięcej na temat atrakcyjności wybranego lokalu. Jeśli atmosfera jest toksyczna – szukaj dalej!

Właściciel


Bardzo ważny podczas wyboru mieszkania jest sam właściciel. Nawet jeśli nie wynajmuje pokoju w mieszkaniu lub domu, w którym na co dzień sam mieszka, kontakt z nim będzie koniecznością. Niektórzy właściciele chcą odbierać co miesiąc pieniądze w gotówce, inni lubią wpadać niezapowiedzianie i sprawdzać stan mieszkania, a jeszcze inni nie będą w ogóle ingerować w życie mieszkańców, póki płacą regularnie. Nie miej oporów przed zapytaniem właściciela o jego zwyczaje, a jeśli masz możliwość – porozmawiaj z innymi najemcami.

Wystrój pokoju


Dla wielu osób najważniejszym czynnikiem, decydującym o wyborze pokoju jest jego wystrój. Stare meble w stylu PRL zdecydowanie zniechęcają, za to nowe, funkcjonalne pomieszczenia są rozchwytywane i kosztują dużo więcej. Aby zoptymalizować cenę najmu, pomyśl w jaki sposób kreatywnie upiększyć potencjalny pokój. Być może jesteś w stanie sprawić, aby nieciekawie prezentujące się lokum wyglądało stylowo i wygodnie. Wystarczy odrobina wysiłku: ozdobienie szafy plakatami, wstawienie dodatkowych, niedrogich mebli, położenie na łóżku narzuty i poduszek w ulubionych kolorach, ułożenie doniczek z roślinami na parapecie. Dzięki takim zabiegom wydasz jednorazowo nieco więcej pieniędzy, ale na dłuższą metę pokój będzie dużo tańszy.

Dostępność udogodnień


Jeśli wynajmujesz pokój zamiast mieszkania, prawdopodobnie nie masz z byt wielu sprzętów domowych, takich jak czajnik, naczynia, garnki czy sztućce. Najczęściej są one dostępne, jednak niekiedy ich stan woła o pomstę do nieba. Upewnij się, że w mieszkaniu które cię interesuje są udogodnienia, które spełnią twoje oczekiwania. Uwzględnij w poszukiwaniach również swoje inne preferencje, takie jak dostępność wanny lub prysznica (w zależności od tego co wolisz), pralki, piekarnika, mikrofalówki lub zmywarki.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom znajdziesz idealny pokój dla siebie i poczujesz się jak w domu. Jeśli temat mieszkań, pokoi i innych nieruchomości zainteresował cię, zajrzyj do naszych innych artykułów.